3 september 2025•Nyhet
En lyssnande ledare som gillar förändring
Han har lång erfarenhet från civilsamhället och ett stort engagemang för frågor som rör barn och unga. Att han dessutom gillar förändring gör Magnus Jägerskog som klippt och skuren för rollen som generaldirektör på MUCF, en myndighet som står inför just en förändringsresa.
Publicerad: 2025-09-03
Du har lång erfarenhet av att arbeta med frågor som rör unga, bland annat på Friends, IQ och nu senast som generalsekreterare på BRIS. Att med din bakgrund ta över som generaldirektör på MUCF, Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, känns som ett självklart val. Var det ändå något som fick dig att tveka att ta steget över till att bli högste chef för en statlig myndighet?
– Nej. Det lät superintressant från första stund. Det är frågor som ligger nära det jag har sysslat med i nästan hela mitt yrkesliv. Samtidigt är det en ny roll som innebär att jag får lära mig mycket, vilket känns roligt och lockande.
– Jag tror att det är berikande att gå mellan sektorer. Det finns en medvetenhet oavsett om man är i det privata, civilsamhället eller det offentliga att alla delar av samhället behövs och att vi behöver samarbeta för att nå resultat.

Vad tar du med dig in i din nya roll som generaldirektör?
– Eftersom myndigheten står inför stora förändringar är det nog framför allt min erfarenhet av förändringsresor, jag har nästan alltid jobbat med det. Naturligtvis tar också med mig min långa erfarenhet av frågor som rör unga men även att ha jobbat med strukturer i civilsamhället genom mina uppdrag i olika samordningsorganisationer. Det är bra att ha med sig i det bredare uppdrag som MUCF nu får. MUCF är också en myndighet som jobbar mycket med statsbidrag och där kommer min erfarenhet och kunskap från Allmänna arvsfonden att vara användbar.
Hur började ditt engagemang för barn och unga?
– Jag pluggade ekonomi och ville tjäna pengar. Men en kompis tipsade mig att börja jobba för organisationen Friends vid sidan av studierna så jag åkte runt i skolor och föreläste om mobbning. Jag hade varit ideellt engagerad länge så steget var inte så långt. Men jag blev kvar på Friends i tolv år och så småningom även högste chef där. Jag insåg att jag gillar att jobba med sociala frågor, framför allt det som rör barn och unga. Det sociala engagemanget har funnits med i min uppväxt så det var nog inte så konstigt egentligen.
Vad står MUCF inför just nu?
– En stor förändring. I januari går vi samman med Myndigheten för stöd till trossamfund, SST. Det medför också att vi gör en omlokalisering på så sätt att vi kommer att ha verksamhet både i Växjö där vi sitter nu, och i Stockholm. Därtill finns det en annan förväntan från politiskt håll på civilsamhället vilket innebär att MUCF får en starkare samordnande roll.
Hur jobbar ni med sammanslagningen?
– Vi lyssnar mycket, samtalar, sitter ner och dricker kaffe. Dels är det ju den vanliga delen vid en omorganisation, det praktiska, förhandlingar och så vidare. Men det stora är strategiarbetet. Rent juridiskt är det här en inordning av en myndighet, SST, i en annan, MUCF. Men vi går samman och blir en ny myndighet med nya målgrupper och ny instruktion. Vi behöver komma fram till hur vi ska utföra vårt nya uppdrag på bästa sätt. Vad är vår nya vision? Hur ska våra interna mål se ut?
Vilken roll spelar ledarskapet i den här förändringsresan?
– Ledarskapet är helt avgörande. Det handlar både om att skapa delaktighet och att fatta beslut. Att skapa trygghet men samtidigt utmana tanken. Att förändringen kommer är redan bestämt. Nu handlar det om att mejsla ut riktningen och få medarbetarna att hitta den motiverande målbilden.
Hur ser du på ditt eget ledarskap, vad utmärker det?
– Jag tror att andra uppfattar mig som rak, ärlig och glad, jag skrattar mycket. Det är viktigt att ha roligt på jobbet, då kan man också ta sig an det svåra lättare. Framför allt gillar jag att samtala, att få tid att sitta ner och reflektera. Att få ihop gänget är viktigt.
– Samtidigt är jag en utvecklingsmänniska som gillar fart och förändring. Som ekonom är jag också strukturerad och något av en tävlingsmänniska.
Vad tycker du utgör ett gott ledarskap?
– Att man är jordnära, ärlig och ödmjuk.
Vilka särskilda utmaningar ser du för chefer framöver?
– En allt snabbare förändringstakt. Som ledare kommer du behöva inse att du inte själv kan hänga med i allt utan behöver lita på andra. Den tekniska utvecklingen kommer att påverka många yrkesgrupper.
– Jag tror också att frågor om tillit och kontroll kommer att spela stor roll i framtiden. Kontroll behövs men vi vet att det är tillit som bygger det starka samhället.
– En utmaning som visar sig i vår senaste rapport är ungas känsla av att de inte kan påverka. Samtidigt har de en stark tro på demokratin. Det här är något som jag tror att många ledare behöver fundera på. Hur kan vi ha den viktiga dialogen med unga människor så att de känner sig delaktiga?
När lärde du dig något nytt senast och vad var det?
– I sommar har jag byggt en kalkstensmur på Gotland. Det lärde jag mig mycket av. Det var jobbigt och smått frustrerande att få ihop alla ojämna stenar. Men samtidigt roligt och en slags själslig terapi.
