Cecilia Righammar, Försvarsmakten
Titel: HR-generalist
Utbildning: Socionom
Tidigare arbeten: Olika tjänster som civilanställd inom Försvarsmakten, flerspråkig receptionist i Italien
Berätta lite om ditt jobb!
– Jag arbetar som personalhandläggare för personal som är stationerad utomlands, dock inte för den personal som finns i konfliktområden som Afghanistan. Det kan istället handla om personal som Försvarsmakten sänder ut inom ramen för olika samverkansprojekt, för olika utbyten, utbildningar och liknande. Sammanlagt har Försvarsmakten för tillfället cirka 200 personer i denna typ av utlandstjänst, som kan pågå från några veckor upp till flera år. Under längre utlandsperioder tar många med sig familjen vilket gör att jag även stöttar medföljande familjemedlemmar när det gäller skola och vård med mera.
Bland det roligaste med arbetet är variationen: jag är med från ax till limpa och är delaktig i rekryteringen, informerar om förmåner och villkor under utlandsstationeringen, upprättar ett individuellt anställningsavtal som reglerar lön, semester, pension och så vidare, samt fungerar som kontaktperson under själva utlandsvistelsen.
Förhandlingssituationen är spännande och ger krydda åt jobbet.
Vilka är de största utmaningarna i ditt jobb?
– Det kan vara svårt att hantera personer som är missnöjda under själva utlandsvistelsen, till exempel om det uppstår oenighet om hur anställningsavtalen ska tolkas. Då försvårar det att man måste lösa situationen på distans. Det är en utmaning att hitta rätt balans i tolkningen av avtalen. Det kräver fingertoppskänsla att veta när man ska tolka avtalstexten strikt och när man kan släppa efter lite grann. Jag tycker att förhandlingssituationen är spännande och ger krydda åt jobbet.
Hur hamnade du inom Försvarsmakten?
– Jag halkade verkligen in på ett bananskal! Under min utbildning till socionom praktiserade jag på Försvarsmaktens Högkvarter och trivdes jättebra. Efter examen arbetade jag utomlands i två år. Därefter tog jag kontakt med Försvarsmakten igen och fick möjlighet att påbörja en tillfällig anställning som koordinator för ett EU-finansierat arbetsmiljöprojekt. Det ena har lett till det andra och nu har jag arbetat inom Försvarsmakten i sju år och trivs väldigt bra här.
Här har jag fått möjligheten att testa flera olika roller och har samtidigt fått mycket uppmuntran och stort förtroende av mina chefer. Jag tycker att det finns många förmåner som statsanställd, till exempel längre semester, flextid och goda möjligheter till friskvård.
Hur ser du på att jobba statligt, på medborgarnas uppdrag?
– Mitt yrkesval har inte i första hand stått mellan privat eller offentlig sektor, utan arbetsuppgifterna har styrt. Som statsanställd reflekterar jag ofta över att vi hanterar skattepengar. Ibland tycker jag att vi skulle kunna använda pengarna bättre, där tror jag att staten kan lära en del av den privata sektorn.
Hur ser ditt yrkesliv ut om fem – tio år?
– Jag skulle kunna tänka mig att pröva att jobba på annat håll för att vidga vyerna, för att sedan komma tillbaka till Försvarsmakten, där jag trivs väldigt bra. På sikt kan jag tänka mig någon slags chefstjänst, till exempel HR- eller sektionschef.
Vad gör du när du inte jobbar?
– En stor hobby är att dansa salsa. Annars gillar jag friluftsliv som att åka skidor eller långfärdsskridskor, och jag lägger mycket tid på att umgås med mina vänner.
Fakta om Försvarsmakten:
- Försvarsmaktens tränar kontinuerligt för att kunna agera i en krigssituation – i Sverige och internationellt. Man bevakar också Sveriges gränser i fredstid och stöder samhället vid större kriser som stormar, skogsbränder och översvämningar. Försvarsmakten är en av Sveriges största arbetsgivare och sysselsätter inte bara militär personal. Här arbetar också en stor andel civilanställda, bland annat mekaniker, administratörer, tolkar, jurister och informatörer. Somliga arbetar i Försvarsmakten en kortare tid, medan andra satser på en längre karriär som officer eller civilanställd.
